Ctirad

16. 01.

O jménu:

Ctirad je mužské křestní jméno slovanského původu. Jeho význam je spojen s bojem, sílou a odvahou. V českém kalendáři má svátek 4. června. Toto jméno je odvozeno od slova "čest", což naznačuje, že muž pojmenovaný Ctirad je ctěný a vážený.

V historii se jméno Ctirad objevuje již v 9. století, kdy byl jedním z nejvýznamnějších moravských knížat. Jeho jméno je spojeno s mnoha legendami a pověstmi, které dokazují jeho statečnost a odvahu. Jedna z nejznámějších je příběh o Ctiradovi a jeho bratrovi, kteří se postavili proti německému králi Jindřichovi I. a jeho vojsku. I přes svou menší sílu dokázali zvítězit a stát se hrdiny svého národa.

Jméno Ctirad se vyskytuje také v mnoha literárních dílech, jako například v básni Jana Nerudy "Ctirad a Šárka" nebo v románu Aloise Jiráska "F. L. Věk". V moderní době se jméno Ctirad stále používá, i když už není tak časté jako v minulosti.

Pro rodiče, kteří hledají pro svého syna jméno plné síly a odvahy, může být jméno Ctirad skvělou volbou. Navíc má i krásný význam, který může být pro dítě inspirací k tomu, aby se snažilo být v životě ctěné a vážené.

Jméno Ctirad je tedy nejen krásné a silné, ale má i bohatou historii a význam. Pokud se rozhodnete pojmenovat svého syna Ctiradem, můžete být jistí, že mu dáváte jméno plné síly, odvahy a cti.

Další svátky

Michal
29. 09.
Jeroným
30. 09.
Jonáš
27. 09.
Igor
01. 10.
Andrea
26. 09.