Liběna

06. 11.

O jménu:

Liběna je ženské jméno slovanského původu. Jeho význam lze přeložit jako "milá, laskavá".

Historie tohoto jména sahá až do starých slovanských kmenů, kde bylo velmi oblíbené. V českých zemích se vyskytuje již od 9. století, kdy se stalo jedním z nejčastějších ženských jmen. V období středověku bylo velmi populární a vyskytovalo se v různých variantách, například jako Libuše, Libuška, Liběna, Libka, Libenka nebo Libušinka.

Ve slovanské mytologii je Liběna bohyní lásky, krásy a plodnosti. Její jméno je tedy spojováno s láskou a mateřstvím. Také se věřilo, že nositelky tohoto jména mají magickou sílu a dokáží přivolat štěstí a hojnost do domova.

V moderní době se jméno Liběna stále vyskytuje, ale již není tak běžné jako dříve. Mezi známé nositelky tohoto jména patří například herečka Liběna Černá nebo spisovatelka Liběna Šmuclerová.

Pro budoucí rodiče, kteří hledají pro svou dceru krásné a originální jméno s bohatou historií, může být Liběna skvělou volbou. Jeho význam a spojení s bohyní lásky dávají tomuto jménu zvláštní kouzlo a sílu.

Zajímavost: V některých zemích, jako například v Polsku, se jméno Liběna vyslovuje jako "Ljuběna" a vyskytuje se tam v podobě Ljubena nebo Ljubica.

Další svátky

Jakub
25. 07.
Anna
26. 07.
Kristýna
24. 07.
Věroslav
27. 07.
Libor
23. 07.
Magdaléna
22. 07.