Mikuláš

06. 12.

O jménu:

Jméno Mikuláš je mužské jméno, které má svůj původ v řeckém jméně Nikolaos. To je složené ze slov "níké", což znamená vítězství, a "laos", což znamená lid. V překladu tedy znamená "vítězný lid".

Historie tohoto jména sahá až do 4. století, kdy žil a působil svatý Mikuláš, biskup z Myry v Malé Asii. Ten se proslavil svou štědrostí a ochotou pomáhat chudým a potřebným. Díky svým skutkům se stal patronem dětí, námořníků, kupců a také patronem města Amsterdamu. Jeho svátek se slaví 6. prosince a je spojen s tradicí dávání dárků a dobrými skutky.

Jméno Mikuláš je velmi oblíbené nejen v České republice, ale i v dalších zemích, jako jsou například Polsko, Slovensko, Maďarsko, Německo nebo Francie. V České republice je toto jméno nejčastěji udělované v prosinci, což souvisí se svátkem svatého Mikuláše. V roce 2019 bylo v České republice registrováno více než 25 000 mužů s tímto jménem.

Jméno Mikuláš je spojeno s mnoha zajímavými příběhy a legendami. Jedna z nejznámějších je příběh o třech dívkách, které neměly dostatek peněz na svatební věno. Svatý Mikuláš jim v noci vhodil do oken pytlíky s penězi, aby mohly najít vhodného manžela. Tento příběh je spojen s tradicí dávání dárků v období svátku svatého Mikuláše.

Jméno Mikuláš je tedy nejen krásné a oblíbené, ale má také hluboký význam a historii. Je spojeno s tradicemi a příběhy, které jsou dodnes předávány z generace na generaci. Pokud máte v okolí někoho s tímto jménem, nezapomeňte mu v prosinci popřát krásný svátek a možná mu i připomenout jeho význam a historii.

Další svátky

Aleš
13. 04.
Julius
12. 04.
Vincenc
14. 04.
Izabela
11. 04.
Anastázie
15. 04.
Darja
10. 04.