Oskar

01. 08.

O jménu: mi

Oskar je mužské jméno, které má svůj původ v germánském jménu Anschar, které je složeninou slov ans (bůh) a hari (vojsko). V překladu tedy znamená "bojovník bohů". Toto jméno bylo velmi populární v Německu a Skandinávii již od středověku.

V České republice se jméno Oskar začalo používat až v 19. století, kdy se stalo oblíbeným mezi šlechtou. V roce 1887 bylo dokonce jedním z nejčastěji používaných jmen pro chlapce v Praze. Později se však stalo vzácnějším a dnes se v České republice vyskytuje především v původní podobě nebo v podobě Oscar.

Jméno Oskar získalo na popularitě díky švédskému spisovateli Selmu Lagerlöfové, která napsala román "Jeruzalém", ve kterém je hlavní postava pojmenována Oskar. Toto dílo se stalo velmi úspěšným a v roce 1909 získala autorka za tento román Nobelovu cenu za literaturu. Díky tomu se jméno Oskar rozšířilo i do dalších zemí a stalo se oblíbeným po celém světě.

Význam jména Oskar je spojený s bojovností a odvahou, ale také s ochranou a sílou. Osoby s tímto jménem jsou často velmi odvážné, sebevědomé a mají silnou vůli. Jsou to také dobří ochránci svých blízkých a umí se postarat o své rodiny.

V historii se jméno Oskar objevuje u mnoha významných osobností, například u švédského krále Oskara II., amerického spisovatele Oscara Wilda nebo britského herce Oscara Isaaca. V současnosti je nejznámějším nositelem tohoto jména pravděpodobně americký herec a režisér Oscar Isaac, který se proslavil rolí v populární filmové sérii Star Wars.

Jméno Oskar je tedy plné historie a silné symboliky. Je to jméno, které vyjadřuje odvahu, sílu a ochranu a je stále oblíbené po celém světě.

Další svátky

Michal
29. 09.
Jeroným
30. 09.
Jonáš
27. 09.
Igor
01. 10.
Andrea
26. 09.