Svatava

11. 05.

O jménu: html

Jméno Svatava je ženské jméno, které má kořeny v latinském slově "svatý". Jeho význam je tedy spojen s náboženským významem a může být přeloženo jako "svatá". V českém kalendáři má jméno Svatava svátek 11. listopadu.

Jméno Svatava má dlouhou historii a v českých zemích se vyskytuje již od 9. století. Původně bylo spojováno s křesťanskou svatou Tavou, která byla známá svou pobožností a skromností. V průběhu času se jméno rozšířilo i do dalších slovanských zemí a získalo různé varianty, například Svatoslava nebo Světava.

Jméno Svatava je v České republice stále poměrně oblíbené a v roce 2020 se umístilo na 81. místě v žebříčku nejčastěji zvolených jmen pro novorozence. Mezi známé nositelky tohoto jména patří například herečka Svatava Nálepková nebo spisovatelka Svatava Antošová.

Pokud hledáte originální jméno pro svou dceru, může být Svatava skvělou volbou. Jméno má krásný význam a je spojeno s českou tradicí. Navíc je poměrně vzácné, takže vaše dcerka bude mít unikátní jméno, které jí bude připomínat její výjimečnost.

Zajímavosti o jméně Svatava:

  • Jméno Svatava je spojeno s několika českými legendami, například s legendou o svaté Tavě nebo s legendou o svaté Ludmile, která měla dceru jménem Svatava.
  • V některých oblastech České republiky se užívá variantní podoba jména - Svata nebo Sváta.
  • V anglickém jazyce může být jméno Svatava přeloženo jako "Tava".
  • V roce 2016 se ve Švédsku narodila dívka, která dostala jméno Svatava, a stala se tak první nositelkou tohoto jména v této zemi.

Další svátky

Aleš
13. 04.
Julius
12. 04.
Vincenc
14. 04.
Izabela
11. 04.
Anastázie
15. 04.
Darja
10. 04.