Karel

04. 11.

O jménu:

Jméno Karel pochází z germánského slova karlaz, což znamená muž, chlap. Význam jména tedy odkazuje na mužskost, sílu a statečnost. Karel je jedním z nejrozšířenějších mužských jmen v České republice a v celé Evropě. V minulosti bylo toto jméno velmi populární mezi šlechtou a panovníky, a to díky slavnému císaři Karlu Velikému, který vládl v 8. a 9. století.

V českých zemích se jméno Karel objevilo až v 10. století, kdy byl jako první nositelem tohoto jména zmíněn kníže Karel Jindřich, syn knížete Boleslava I. Od té doby se jméno Karel stalo velmi populárním a bylo často udělováno významným osobnostem, jako například králům, císařům, papežům či svatým mužům.

Mezi nejznámější nositele jména Karel patří český král Karel IV., který byl také římským císařem, a český světec a mučedník Jan Nepomuk, jehož rodným jménem bylo Karel. Dalším slavným Karlem byl francouzský král Karel V., který byl známý jako Karel Moudrý.

Jméno Karel má také své zkrácené podoby, jako například Kája, Kája, Kája, Kájo nebo Karlos. V současnosti je toto jméno stále velmi oblíbené a často se vyskytuje v různých variantách, jako například Karel, Karol, Karl, Carl, Carlo nebo Charles.

Význam jména Karel tedy odkazuje na sílu, mužnost a statečnost, což jsou vlastnosti, které jsou v dnešní době velmi ceněny. Jméno Karel je také spojováno s vysokým postavením a významnými osobnostmi, což dává nositeli tohoto jména určitou prestiž a autoritu.

Pro mnoho lidí je jméno Karel symbolem tradice, dědictví a silného rodinného vztahu. V České republice se také slaví svátek svatého Karla Boromejského, který je patronem tohoto jména a slaví se 4. listopadu.

Společenský význam jména Karel se v průběhu let měnil, ale jeho popularita a význam zůstávají stále stejné. Jméno Karel je symbolem silné osobnosti a mužského charakteru, který je dodnes velmi ceněn a obdivován.

Další svátky

Mariana
08. 09.
Daniela
09. 09.
Regína
07. 09.
Boleslav
06. 09.
Irma
10. 09.
Boris
05. 09.