Mojmír

10. 02.

O jménu:

Jméno Mojmír pochází z jazyka slovanského původu a má význam "můj mír". Je složené ze slov "moj" (můj) a "mír" (klid, harmonie). V minulosti bylo toto jméno velmi populární, zejména v období raného středověku.

V českých zemích se jméno Mojmír objevuje již od 9. století, kdy bylo používáno jako jméno vládců. Jedním z nejznámějších nositelů tohoto jména byl Mojmír I., který vládl Velké Moravě v 9. století. Podle legendy byl Mojmír I. velmi spravedlivým a moudrým vládcem, který se zasloužil o rozvoj kultury a vzdělanosti na Moravě.

V průběhu historie se jméno Mojmír vyskytovalo v různých podobách, například jako Moimir, Moymir nebo Mimir. V současné době je toto jméno poměrně vzácné, ale stále se vyskytuje v několika jazykových variantách (např. v polštině jako Mieczysław nebo v ruštině jako Моимир).

Jméno Mojmír je spojováno s vlastnostmi jako klid, mír, harmonie a spravedlnost. Jeho nositelé jsou často vnímáni jako vyrovnaní a vysoce morální jedinci. Pro některé lidi může být toto jméno také spojeno s moravskou historií a tradicemi.

Mezi zajímavé osobnosti nesoucí jméno Mojmír patří například český herec Mojmír Maděrič, slovenský fotbalista Mojmír Vápeník nebo český hudební skladatel Mojmír Bártek. Jméno Mojmír je také používáno jako příjmení, například u českého spisovatele Jana Mojmíra Stránského.

V současné době se jméno Mojmír objevuje spíše jako druhé jméno nebo jako příjmení, ale stále může být považováno za zajímavou volbu pro novorozence. Jeho historie a význam ho činí vhodným pro rodiče, kteří hledají jméno s hlubším významem a spojením s českou tradicí.

Další svátky

Albert
21. 11.
Cecílie
22. 11.
Nikola
20. 11.
Alžběta
19. 11.
Klement
23. 11.
Romana
18. 11.