Poraněný
Význam slova: Slovo "poraněný" popisuje stav, kdy je tělesná část poškozena nebo zraněna, ať už fyzicky nebo psychicky. Je to obecný termín, který zahrnuje různé typy poranění, jako jsou pohmožděniny, řezné rány, popáleniny apod. Poraněný člověk může pociťovat bolest, omezení pohybu a další nepříjemné příznaky.
Synonyma: zraněný, pohmožděný, poraněný, poškozený, rozbitý, pošramocený, zničený, zlomený, zdrcený, ztluštěný
Hovorově: přikroucený, poškozený, zraněný, naražený, bolavý, nesvůj
Další synonyma
Hlomozivý
Hlomozivý Slovo "hlomozivý" označuje něco, co je hlučné, rámusivé nebo rušivé. Může se jednat o vysokou hlučnost, případně nepříjemný zvuk, který ruší okolí. Slovo může být použito i pro popis situace, kdy je příliš mnoho ruchu nebo nepořádku, což vytváří chaos a narušuje klid. Celkově se jedná o negativní charakteristiku, která vyjadřuje přítomnost přílišného hluku nebo nepořádku.
Tříbit
Upravovat, zlepšovat nebo zostřovat něco. Tříbení může být fyzické nebo metaforické a může se týkat různých oblastí, jako jsou dovednosti, vlastnosti, materiály apod. Cílem tříbení je dosáhnout vyšší kvality nebo dokonalosti. V přeneseném smyslu může být také použito pro popis situace, kdy se něco postupně zlepšuje nebo vyvíjí.
Návrší
Vrchol, kopec nebo místo, které se nachází na vyvýšeném místě v krajině. Může být přirozeného nebo umělého původu. Je často spojováno s přírodou a využívá se jako orientační bod. V případě kopřivky se jedná o rostlinu s ostnitými listy a v případě kužele se jedná o geometrický útvar s ostrým vrcholem a zaoblenou základnou.
Metodika
Popis metody nebo postupu, který se používá při řešení určitého problému nebo při dosažení určitého cíle.
Pejsek
malý domácí mazlíček s dlouhým čumákem a čtyřmi nohama, který se často chová jako společník a přítel člověka. Je to zvíře s hustou srstí, která může být různých barev. Pejsek má většinou výrazné uši a ocásek, kterým často mává z radosti. Je to inteligentní a loajální tvor, který je oblíbeným společníkem v mnoha domácnostech.
Hmat
Způsob, jakým vnímáme dotek nebo kontakt s předmětem či povrchem pomocí svých rukou nebo prstů. Hmat nám umožňuje rozpoznat tvar, texturu, teplotu a další vlastnosti předmětu. Je to důležitý smysl pro orientaci ve světě a pro komunikaci s okolím.