Průčelí

Význam slova: Průčelí je označení pro přední část budovy nebo stavby, která je orientována směrem ven. Může zahrnovat portál, tedy vstupní bránu nebo dveře, ale také okna, balkony nebo další architektonické prvky. Jedná se o hlavní vizuální prvek budovy, který často odráží její styl nebo charakter. V kontextu se tedy jedná o popis této části budovy, který může být využit například při popisu architektury nebo při orientaci v prostoru.

Synonyma: fasáda, portál, fronta, obličej, fašáda, obvod, tvář, obrys, obvodová stěna, pozdrav

Hovorově: Fasáda, špína, pohlednice, přední stěna, vchod, přední část

Další synonyma

Prověřený

zkoušený, prozkoumaný. Slovo "prověřený" znamená, že bylo podrobeno testování nebo prozkoumání, aby se ověřila jeho pravost nebo kvalita. Tento termín se často používá v souvislosti s produkty nebo informacemi, které prošly řádným testováním nebo vyhodnocením. V kontextu je tedy "prověřený" synonymem pro "ověřený" nebo "potvrzený".

Starožitně

přívlastek označující historický nebo archaický charakter něčeho. Slovo se používá k popisu věcí, které jsou staré a mají historickou hodnotu, často se jedná o umělecké předměty nebo památky. V kontextu může být slovo použito k popisu věcí, které mají starobylý nebo nostalgický vzhled a jsou spojeny s minulostí.

Dráb

Nástroj pro práci v zahradě nebo na poli, který slouží k zemědělským či zahradnickým pracím. Používá se k hrabání, odhrabávání, čištění půdy, odstraňování plevele a podobně. Motykou se pak provádí práce jako je rýhování půdy, odplevelení, příprava záhonů a další. Dráb tedy patří mezi základní zahradnické nástroje a je nezbytným pomocníkem při pěstování rostlin a údržbě zahrady.

Rozrůznit

Identifikovat, rozlišit nebo odlišit jednu věc od druhé. Může se také používat pro oddělení jedné části od celku nebo pro rozdělení věcí do různých kategorií.

Stísnit

vyvíjet nátlak na někoho nebo něco, působit na něco těsně, svírat nebo zmenšovat prostor, působit tísnivě, mít pocit omezení nebo nedostatku prostoru.

Zobání

Slovní spojení, které označuje činnost zobání, tedy akci, při které se otevírají a zavírají čelisti. Toto slovo se používá převážně v souvislosti s ptáky, kteří mají zobák, kterým se živí a při tom zobání se jejich čelisti pohybují. Zobání může také označovat jemné kousání nebo přikusování.