Samomluva

Význam slova: Samomluva je monologická forma vyjadřování, při které mluvčí promlouvá sám k sobě nebo k přítomným osobám, aniž by očekával jejich odpověď. Tato forma se využívá zejména v literatuře, divadle nebo filmu, kde slouží k prohloubení charakteru postavy nebo k vyjádření jejích myšlenek a pocitů. V běžné komunikaci se může jednat o projev introspekce nebo sebereflexe.

Synonyma: monolog, soliloquy, soliloquise, self-talk, self-discourse, self-conversation, self-address, self-communication, interior dialogue, introspection

Hovorově: povídání, sebemluva, monolog, konverzace, rozhovor, debata

Další synonyma

Zapadat

Pohyb směrem dolů, klesání nebo sklouznutí. Může se jednat o fyzický pohyb tělesa nebo o jeho postupné snižování se v nějakém ohledu. Slovo se často používá v přeneseném významu, kdy znamená postupné zhoršování situace nebo náladu.

Geniální

Popis slova vyjadřuje, že se jedná o něco neobyčejného a mistrovského. Je to synonymum pro vynikající, šikovný nebo geniální. Toto slovo poukazuje na výjimečnou inteligenci, kreativitu a schopnost přemýšlet mimo zaběhnuté mantinely. Zároveň vyjadřuje, že daná věc je nadprůměrná a vyniká ve své oblasti. Geniální je také spojováno s vynalézavostí, originalitou a jedinečností.

Vystačit

být dostatečný, splnit požadavky, být schopen zvládnout určitou situaci nebo úkol.

Aklamační

Aklamační je adjektivum, které vyjadřuje vášnivost a bujarost. Používá se pro popis situací nebo chování, které je plné energie a nadšení. Může se také vztahovat k výraznému projevu nebo hlasitému vyjadřování.

Tabu

Neřest, která je považována za nežádoucí v dané společnosti nebo kultuře. Tabu se týká určitých témat, chování nebo předmětů, které jsou považovány za zakázané nebo nedotknutelné. Toto slovo má negativní konotace a často se používá k označení něčeho, co by mělo být respektováno a dodržováno. Tabu může být spojeno s náboženskými nebo kulturními předpisy a může být důležitým prvkem pro udržení společenského řádu a stability.

Laik

- Laik je osoba, která nemá dostatečné znalosti nebo zkušenosti v určité oblasti, a proto není považována za odborníka. V některých případech se také používá jako synonymum pro začátečníka nebo amatéra. V kontextu období nebo intervalu se slovo laik může používat pro vyjádření někoho, kdo nemá dostatečné znalosti nebo zkušenosti v daném časovém období.