Vát

Význam slova: Stisknout nebo mačkat něco pevně, obvykle prsty nebo rukama. Může se použít v různých kontextech, například vát ovoce, vát dětskou ruku nebo vát na kytaru. V kontextu ždímání nebo mačkání se většinou používá pro vyjádření síly nebo násilí, které se vyvíjí na určitý objekt.

Synonyma: dušit, ždímat, mačkat, svírat, stlačovat, sťahovat, otáčet, přitlačovat, tisknout, škrtit

Hovorově: fičet, foukat, žuchlat, hučet, vířit, dunět

Další synonyma

Zadávit

udusit, zahltit, uškrtit. Slovo se používá v případě, kdy je něco nebo někdo příliš těsně, příliš mnoho nebo příliš silně stlačené, což může vést k zástavě dechu nebo k smrti. V kontextu se slovo používá při popisu situace, kdy je něco nebo někdo příliš těsně nebo příliš silně stlačený, což může vést k vážným následkům.

Domýšlivec

Osoba, která má vysoké mínění o sobě a svých schopnostech, často bez reálného základu. Člověk, který se rád vyvyšuje nad ostatní a přehnaně zdůrazňuje své úspěchy.

Dlouho

Prodlužovat, roztahovat. Jedná se o činnost, při které se něco stává delším než bylo původně. Může se jednat o proces fyzického prodlužování, ale i o prodlužování v čase nebo prostoru. V přeneseném slova smyslu může znamenat i přetrvávání nebo trvání něčeho po delší dobu. Slovo "dlouho" tedy může vyjadřovat jak fyzickou délku, tak i časovou nebo prostorovou rozlohu.

Přervat

Ukončit nebo zrušit. Slovo "přerušit" se používá v situacích, kdy je třeba ukončit nebo zastavit nějakou činnost, proces nebo komunikaci. Může se také použít v souvislosti s přerušením spojení nebo přerušením toku něčeho. V kontextu tohoto slova se jedná o jeho obecný význam, který se může v různých situacích lišit.

Udržovaný

slovo, které označuje stav, kdy je něco pravidelně opravováno a renovováno, aby zůstalo v dobrém stavu.

Amplifikace

Zvětšení nebo zvýšení určitého jevu nebo objektu. Amplifikace se využívá například v technice pro zesílení signálu nebo v hudbě pro zvýraznění určitých tónů. V medicíně se používá pro zvýšení intenzity signálu při diagnostice nebo pro zvětšení obrazu při chirurgických zákrocích. V kontextu obecně se jedná o proces, při kterém se něco zvětšuje nebo zvýrazňuje.